YENİ ASIR TV - GÖNÜL´LE YAŞAM PROGRAMI 05.07.2013

 KANAL 35 BALKAN RÜZGARI PROGRAMI 26.06.2010

 1.Uluslararası Ab Kalite Zirvesi ´Kanal 24´ 31. 05. 2009

 1.Uluslararası Ab Kalite Zirvesi Sempozyumu 31.05.2009 Çırağan Sarayı

 İzmir Barosu Kantar Hukuk Dergisi Nisan 2009 Sayısı

 Sky Tv Güne Merhaba Programı-Marka Ve Patent´in Önemi 24 Mart 2009

 Patent ve marka basvurusunda Avrupa´da ilk üçe girdik..

 Avrupa´da 70 bin başvuru ile ´marka´ yıldızı olduk

 2007 yılında marka başvurusunda patlama yaşandı

 2007´de 70 Bin Kişi Marka Başvurusunda Bulundu

 Yenigün - 16 Aralik 2008

 AYS Magazin Dergisi Ocak 2009 Sayisi

Avrupa´da 70 bin başvuru ile ´marka´ yıldızı olduk
Avrupa’da 70 bin başvuru ile "marka" yıldızı olduk

Tarkan ile Hülya Avşar öncülüğünde başlayan sanat alanında markalaşma her alanda hızla yayılıyor

Ünlü sanatçı Tarkan ile Hülya Avşar’ın öncülüğünde başlayan markalaşma alanında Avrupa’nın birçok gelişmiş ülkesini geride bıraktık. Türk Patent Enstitüsü’nün istatistik verilerine göre 2007 yılında yapılan 70 bini aşkın marka başvurusuyla Avrupa’da ilk üç içinde yer almayı başardık. Hedef ise birinciliği elde etmek…

İbrahim Tatlıses, Özcan Deniz, Mahsun Kırmızıgül, Mustafa Sandal, Beyazıt Öztürk, Kenan Doğulu, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan gibi birçok sanatçının marka tescili yaptıran sanatçılar arasında yer aldığını belirten Değirmenci Marka ve Patent Araştırma ve Bilgi İşlem Sorumlusu Ebru Yavuz, son bir yılda marka tescili için başvuran ünlülerin sayısında ciddi artış olduğunu ve marka tescilinin artık birçok alana da yayıldığını söyledi. Gerekli koşulları taşıyan ve belgeleri sunan kişi ve kuruluşların oldukça cüzi bir ücret karşılığında marka sahibi olabildiğini sözlerine ekleyen Ebru Yavuz, "Hayat verdikleri karakterler, seslendirdikleri şarkılar ve sundukları gösterilerle milyonların beğenisini kazanan ünlüler, isimlerini marka olarak tescil ettiriyorlar. Ünlülerin isimleri, temizlik malzemelerinden, reklam ve yayın hizmetlerine, kumaştan, halıya, lahmacundan, aydınlatma cihazlarına, bira ve şarap gibi içeceklere, çeşitli malların bir araya getirilmesi ile sunulan satış hizmetlerine kadar pek çok faaliyet alanında kullanılmak üzere tescilleniyor.

Ünlüler öncü oldu

Ebru Yavuz, "Türkücü İbrahim Tatlıses de marka olmanın önemini erken kavrayan ünlülerden. İsmini ‘İbrahim Tatlıses’ olarak markalaştıran ünlü sanatçı, yıllardır başarıyla sunduğu show programı olan İbo Show’u bu marka ile Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığı 1999 yılında yaptığı müracaat ile markalaştırdı. Yine sanatçının "Tatlıses Giyim" isimli tescilli markası da bulunmaktadır” dedi.

Sektörlere el attılar

Sinema oyuncusu Hülya Avşar, 2003 yılında başvuruda bulunduğu "Hülya Avşar" ve "White Co By Hülya Avşar" markalarıyla parfümler, gülsuyu, kozmetik maddeler, kumaşlar, tekstil ürünleri, koruyucu olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış giysilerde kullanılmak üzere, marka tescil ettirdiğini vurgulayan Yavuz, şu bilgileri verdi:

"Şarkıcı Gülben Ergen de ismini markalaştıran ünlülerden. Ergen, kendi adına 2002 yılında yaptığı başvuru ile aksesuarlar, ölçme ve değerlendirme cihazları, mücevherler, müzik aletleri, danteller, nakışlar ve halılar ile yiyecek ve içecek temini hizmetlerinde kullanılmak üzere marka tescili aldı. Ergen ayrıca, Ergen Film aracılığıyla ‘Gülbence’ ve ‘Dadı’ markasını da tescil ettirdi. Yılmaz Erdoğan’ın ‘Yılmaz Erdoğan’ ve ‘yazı kebap’ olarak 2 markası var. Erdoğan, markalarını temizlik malzemeleri, sınai yağlar, servis eşyaları, ölçme değerlendirme hizmetleri, deriler, küçük ev aletleri, kumaşlar, tütün, reklam, yayın, eğitim öğretim ve yiyecek içecek temini hizmetlerinde kullanabilecek. Daha çok ‘Beyaz’ ismiyle bilinen Beyazıt Öztürk’ün ismi de ‘beyaz’ olarak tescillenmiş durumda. Öztürk de bu markayı reklam, tanıtım, yayın, eğitim, öğretim yiyecek ve içecek sağlanması ve fotoğrafik hizmetlerde kullanabilecek. Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz ve Mustafa Sandal da ismini markalaştıran ünlüler arasında bulunuyor."

Süreç 9 ay sürüyor

Marka başvurularına ilişkin şekli incelemeler yaklaşık 3 ayda tamamlanarak müracaatın da her hangi bir şekli eksiklik bulunmayan marka başvuruları hakkında Türk Patent Enstitüsü tarafından yaklaşık 3 ay süren içerik incelemesi yapıldığı, bu inceleme sürecini geçen marka başvurularının Resmi Marka Bülteninde yayınlandığını, ilanının ardından 3 aylık itiraz süresi başladığını, herhangi bir itiraz olmadığı taktirde marka tescilinin ortalama 9 ayda gerçekleştiğini belirten Ebru Yavuz, "Ünlüler, marka tescilinden sonra birçok ürüne adını vererek kozmetik, giyim gibi farklı sektörel pazarlara açılabilir, hatta başka kişi ve kuruluşlara markalarının lisansını vererek adları markaları üzerinden para kazanabiliyorlar. Bu nedenle sınai haklara duyarlı olan ünlüler, kendi adlarını markalaştırmanın yanı sıra bu işlemle markayı gelire dönüştürüyorlar. Sanat dünyasında özellikle kendi adları yerine takma ad kullanan kişiler mutlaka adlarını Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı’na tescil ettirmelidir. Zira takma adlarını tescil ettirmeyen ünlüler, art niyetli kişiler yüzünden adını kullanamayabilir" diyerek önemli uyarılarda bulundu.

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte hemen hemen tüm şirketlerin alan adlarından ibaret web adreslerinin bulunduğunu belirten Yavuz, firmaların alan adlarının da tescil ettirilmesi gerektiğini belirtti. Yavuz, "Yıllardır tüm emek ve birikimleri ile markasına önemli yatırımlar yapan firmaların markalarını ve web adreslerini tescil ettirmedikleri için kötü niyetli bir takım kişi veya kuruluşlarca mağdur ediliyor" diye konuştu.
 
    
      
Web tasarım Algoritma